Medyczne Centrum Kształcenia Podyplomowego i Szkoleń

Psychogeriatria z elementami neurodegeneracji i neuropsychologii - kierunek zamawiany

3800 zł 183 godz.

Cel studiów:
Wraz z rozwojem cywilizacji, zmianą jakości życia i postępem medycyny, w ostatnich latach obserwuje się na całym świecie charakterystyczne zjawisko – wydłużenie życia ludzkiego, prowadzące do wzrostu populacji ludzi starych – tzw. starzenia się społeczeństwa. W porównaniu do roku 1900, kiedy osoby powyżej 65 roku życia stanowiły niecały 1 % ludności, przewiduje się, że do roku 2050 odsetek ten osiągnie ok. 20 % Obecnie określa się, iż na świecie żyje ponad 500 milionów osób powyżej 60 roku życia. Z danych epidemiologicznych wynika, iż ok. 2025 roku będzie ich 1,2 miliarda. Perspektywa ta stawia przed społeczeństwem duże wyzwania w zakresie organizacji życia społecznego oraz funkcjonowania opieki zdrowotnej.

Naturalną konsekwencją obserwowanych zmian socjodemograficznych jest zwiększenie częstości występowania chorób wieku starszego, w tym zaburzeń poznawczych i chorób otępiennych. Podczas gdy w roku 1980 liczbę osób z otępieniem szacowano na 11,1 mln, już w roku 2000 było to już ok. 17,2 mln. Określa się, iż w 2025 roku liczba chorych osiągnie prawdopodobnie ok. 341 mln w skali światowej. Choroby otępienne stanowią więc jedno z najpoważniejszych wyzwań dla opieki zdrowotnej, gdyż uznawane są za jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i śmiertelności wśród osób starszych.
Celem studiów podyplomowych PSYCHOGERIATRIA Z ELEMENTAMI NEURODEGENERACJI I NEUROPSYCHOLOGII jest przekazanie teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu psychogeriatrii. Program studiów jest rezultatem współpracy specjalistów różnych dziedzin, mających wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentami psychiatrycznymi i neurologicznymi w wieku podeszłym. Głównym kryterium doboru tematów i materiałów szkoleniowych było pragnienie zebrania maksimum wiedzy niezbędnej dla lekarza i psychologa pragnącego skutecznie pracować z pacjentem psychogeriatrycznym.
Tematyka studiów obejmuje zarówno aspekty dotyczące diagnozy problemów występujących u osób w wieku podeszłym (diagnoza lekarska i neuropsychologiczna), ich skutecznego leczenia, terapii i rehabilitacji, precyzyjnego monitorowania leczenia, jak również organizacji opieki i współpracy z rodziną chorego. Stanowi więc holistyczne podejście do problematyki psychogeriatrii, uwzględniające zarówno czynniki medyczne, psychologiczne jak i społeczne, co pozwala na planowanie i prowadzenie całościowych oddziaływań klinicznych wobec chorych w wieku podeszłym i ich opiekunów.
Studia mają zarówno aspekt teoretyczny pozwalający na usystematyzowanie i uzupełnienie posiadanej przez uczestników wiedzy, jak również praktyczny, ukierunkowany na rozwój praktycznych umiejętności pracy z pacjentem psychogeriatrycznym.
Poza zajęciami teoretycznymi, w ramach studiów prowadzone będą także zajęcia stażowe pozwalające na zdobycie doświadczenia w nawiązywaniu kontaktu, diagnozowaniu, planowaniu terapii i edukacji osób z problemami wieku podeszłego.
Warto podkreślić, iż Psychogeriatria stanowi specjalistyczną dziedzinę medycyny dotyczącą problemów psychicznych charakterystycznych dla osób w wieku podeszłym. Edukacja dotycząca geriatrii na studiach medycznych i psychologicznych jest znacznie ograniczona. Wiedzę dotyczącą problematyki zdrowotnej osób starszych personel medyczny musi zdobywać i pogłębiać w ramach specjalistycznych kursów i szkoleń praktycznych czy studiów podyplomowych. Ograniczona ilość miejsc stażowych uniemożliwia naukę praktycznych umiejętności lekarskich z zakresu geriatrii. Poszerzenie oferty szkoleniowej z zakresu psychogeriatrii (zarówno teoretycznej jak i praktycznej) jest więc sprawą dużej wagi w procesie kształcenia kadr medycznych.

Adresaci studiów:
Lekarze i psycholodzy (absolwenci studiów magisterskich).

Korzyści dla studentów:
Absolwenci studiów podyplomowych PSYCHOGERIATRIA Z ELEMENTAMI NEURODEGENERACJI I NEUROPSYCHOLOGII zdobędą wiedzę i umiejętności praktyczne dotyczące diagnozowania, leczenia, terapii i rehabilitacji osób z problemami psychogeriatrycznymi wieku podeszłego. Uzyskają kwalifikacje w obszarze organizacji prawidłowej opieki i leczenia opartego na współpracy interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Program studiów przygotuje do pracy z osobami w wieku podeszłym, co w aspekcie procesu starzenia się społeczeństwa wydaje się sprawą priorytetową.

Wykładowcy:
Studia prowadzone są przez zespół wykładowców mający wieloletnie doświadczenie praktyczne w leczeniu psycho- i neurogeriatrycznym, co gwarantuje wysoki poziom kształcenia – pracownicy Centrum Psychoneurologii Wieku Podeszłego oraz specjaliści z nimi współpracujący.

Program studiów:

  • Starość i proces starzenia się – medyczne, psychologiczne i społeczne aspekty wieku starszego

  • Wprowadzenie do psychogeriatrii i neurodegeneracji

  • Najczęstsze schorzenia psychogeriatryczne- i neurodegeneracyjne

  • Zespoły otępienne – diagnoza, różnicowanie, farmakoterapia

  • Nieotępienne choroby neurodegeneracyjne

  • Podstawowy neuropsychologii

  • Diagnoza neuropsychologiczna w praktyce – wybrane zagadnienia

  • Terapia i rehabilitacja neuropsychologiczna

  • Systemowy kontekst funkcjonowania osób w wieku podeszłym – współpraca z rodziną w procesie leczenia

  • Organizacja opieki nad osobami w wieku podeszłym – możliwości środowiskowe, aspekty prawne, opieka instytucjonalna

  • Staż w ośrodku specjalistycznym zajmującym się diagnozą, leczeniem i terapią osób z problemami psychogeriatrycznymi i neurodegeneracyjnymi

Forma zaliczenia studiów:

  • zaliczenia poszczególnych zajęć prowadzonych w ramach studiów podyplomowych

  • egzamin końcowy w formie testu z wybranych zagadnień problemowych

Liczba godzin: 168 h zajęć i 15 h stażu

Czas trwania studiów: 2 semestry

Koszt studiów:

  • Opłata jednorazowa: 3 800 zł

  • Opłata 2 raty: 2 000 zł

  • Opłata 10 rat: 420 zł

Kontakt:

Studium Podyplomowe Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy
ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz
bud. C, pok. C005
tel. 52 567 00 68

www.podyplomowe.byd.pl
e-mail: podyplomowe@byd.pl

ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz
Budynek C, pokój C005

centrum@byd.pl

52 567 00 17

© 2024 WYŻSZA SZKOŁA GOSPODARKI