Cel studiów:
Studia mają przygotować absolwentów do zarządzania placówkami wspierającymi seniorów (o profilu opiekuńczym, jak i aktywizującym). W tym celu program studiów będzie obejmował przedmioty kształcenia zarówno z zarządzania: instytucją, podstawami prawnymi funkcjonowania placówek opieki seniorów, zarządzaniem w biznesie, działalnością i zarządzaniem w pomocy społecznej i ochronie zdrowia, zarządzaniem zasobami ludzkimi, jak i treści stricte nakierowane na docelową grupę wsparcia: gerontologię, promocję zdrowia, psychologię starzenia się, politykę społeczną i zdrowotną, aktywizację osób starszych, dietetykę, rehabilitację itp.
Adresaci:
Studia skierowane są do osób zainteresowanych problematyką trzeciego wieku i/lub pracujących z seniorami bądź chcących poszerzyć swoje kwalifikacje. Studia mają przygotować absolwentów do zarządzania placówkami wspierającymi seniorów (o profilu opiekuńczym, jak i aktywizującym). W tym celu program studiów będzie obejmował przedmioty kształcenia zarówno z zarządzania: instytucją, podstawami prawnymi funkcjonowania placówek opieki seniorów, zarządzaniem w biznesie, działalnością i zarządzaniem w pomocy społecznej i ochronie zdrowia, zarządzaniem zasobami ludzkimi, jak i treści stricte nakierowane na docelową grupę wsparcia: gerontologię, psychologię starzenia się, politykę społeczną i zdrowotną, aktywizację osób starszych, dietetykę, itp.
Korzyści:
Zarządzanie instytucjami wsparcia seniorów stanowi interdyscyplinarną formę kształcenia łączącą wiedzę z zakresu zarządzania z kształtowaniem kompetencji miękkich studentów. Propozycja stworzenia specjalności jest odpowiedzią na istniejące potrzeby społeczne, zgodnie z danymi statystycznymi wskazującymi na proces starzenia się społeczeństw całej Europy i wydłużania średniej długości życia człowieka. W konsekwencji zmian demograficznych będzie tworzonych coraz więcej instytucji, a tym samym wzrośnie liczba stanowisk pracy dla osób specjalizujących się w opiece i wsparciu osób starszych. Mamy do czynienia z odwracaniem się piramidy: przy ujemnym przyroście demograficznym maleje liczba dzieci i młodzieży w stosunku do osób powyżej 60 roku życia. Tym samym istnieje potrzeba uzyskiwania kwalifikacji w obszarze do tej pory niedocenianym lub pomijanym.
Sylwetka absolwenta:
Absolwenci Zarządzania instytucjami wsparcia seniorów mają szansę na znalezienie pracy w placówkach ukierunkowanych na pracę z osobami starszymi: domach pomocy społecznej, dziennych domach opieki, osiedlowych/gminnych klubach seniorów, placówkach kulturalnych i ośrodkach zdrowia kierujących swoje działania promocyjne lub profilaktyczne do seniorów, organizacjach pozarządowych, w projektach skierowanych do osób starszych.
Sposoby realizacji programu studiów:
zajęcia warsztatowe,
ćwiczenia,
wykłady,
dyskusje,
wizyty studyjne
dzielenie się dobrą praktyką,
Ramowy program:
Program Studiów został tak pomyślany, aby uczestnicy otrzymali kompendium wiedzy pozwalającej w efektywny i nowoczesny sposób zarządzać instytucja działającą na rzecz osób starszych, w tym zasobami ludzkimi tejże instytucji. Zagadnienia z zakresu prawa, psychologii i socjologii stanowiące podstawowy trzon wiedzy potrzebnej menedżerowi personalnemu, zostaną przedstawione jako spójna całość, co powinno umożliwić wielostronne podejście do rozwiązywania różnych kwestii pojawiających się w praktyce zarządzania.
Systemy zarządzania zasobami ludzkimi w praktyce
Finansowanie działalności instytucji wspierających seniorów
Zarządzanie finansami z elementami rachunkowości
Organizacja pracy managera
Dobór, selekcja, ocena i motywowanie pracowników
Kultura organizacyjna
Zarządzanie czasem
Gerontologia z andragogiką
Elementy geriatrii z geragogiką
Instytucjonalne wspomaganie osób starszych
Aktywizacja społeczno-edukacyjno-kulturalna osób starszych
Psychologia starości z elementami psychologii zdrowia
Pedagogika starości z elementami pedagogiki zdrowia
Aktywizacja sportowo-ruchowa osób starszych
Żywienie seniorów
Prawa człowieka w starości
Komunikacja społeczna
Warsztaty radzenia sobie ze stresem
Warsztaty asertywności
Kadra:
Kadrę realizującą zajęcia na studiach podyplomowych Zarządzanie Instytucjami Wsparcia Seniorów stanowią wysokiej klasy specjaliści kierujący na co dzień największymi i najprężniejszymi w regionie i Polsce placówkami (publicznymi niepublicznymi) działającymi na rzecz osób starszych. Poza praktykami kadra została uzupełniona o wykładowców Instytutu Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, którzy realizują liczne granty, projekty i badania naukowe dotyczące społecznego funkcjonowanie seniorów w społeczeństwie.
Forma zaliczenia:
Praca dyplomowa w formie projektu.
Czas trwania: 2 semestry
Liczba godzin: 180
Koszt studiów:
Opłata jednorazowa: 3 000 zł
Opłata 2 raty: 1 600 zł
Opłata 10 rat: 340 zł
Kontakt:
Studium Podyplomowe Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy
ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz
bud. C, pok. C005
tel. 52 567 00 68
www.podyplomowe.byd.pl
e-mail: podyplomowe@byd.pl
ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz
Budynek C, pokój C005
centrum@byd.pl
© 2024 WYŻSZA SZKOŁA GOSPODARKI